Tofaş koronavirüs için çalışmaya devam ediyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeniyle, ülkemizde de fabrikalarda sağlık ekipmanı üretimi başladı. Bursa’daki fabrikasında üretim faaliyetlerine ara veren Tofaş da bu süreçte sağlık ekipmanı üretiyor. Şirket, üretimini gerçekleştirdiği ekipmanların teslimatını, ihtiyaç bildiren hastanelere İl Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştiriyor.

Tofaş sağlık ekipmanı üretimi sürüyor

Tofaş, üretimi gerçekleşen toplam 578 adet biyolojik örnek alma ve entübasyon kabini ile 20 bin 146 adet siperlikli maskeyi; İstanbul, Bursa, Balıkesir, Ankara, Muğla, Manisa, Kocaeli ve İzmir dahil olmak üzere 24 ildeki, 63 hastane ile sağlık kuruluşuna teslim ettiğini açıkladı. Tofaş Ar-Ge’de görevli tasarım uzmanlarının modellediği tıbbi ekipmanlardan Nisan sonuna kadar 50 bin adet siperlikli maske ile toplam 1300 adet entübasyon kabini ve biyolojik numune alma kabininin üretimi hedefleniyor.

covid19@tofas.com.tr adında bir e-posta adresi açan Tofaş, buradan talepleri alıp değerlendirmeye de başladı. Adrese gelen talepler değerlendiriliyor ve ihtiyaç sahibi hastanelere ulaştırılmaya devam ediliyor. Ayrıca şirketin geliştirme ve üretimini sürdürmekte olduğu tıbbi destek ekipmanları, şirketin resmi web sitesi üzerinden temin edilebiliyor.Tofaş Fabrikası hangi ekipmanları üretiyor?

Tüm hastane ve sağlık  personeli için çok  önemli olan ekipmanlar siperlikli maske, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabininden oluşuyor. Siperlikli maskeler, hasta ile yüzyüze  çalışırken personeli  aerosollerden korurken, biyolojik örnek alma kabini hastalardan numune alırken hemşire ve doktorların korunması amacıyla kullanılıyor. Hastane içinde kullanıma yönelik olarak üretilen kabinler, hasta  yada  virüs  şüphesi olan  kişi  bu  kabinin içine girdikten  sonra  şeffaf olan ve izole  edilmiş  delikleri olan ön kısımdan  sağlık personelinin  numune  alma işlemini yapabileceği şekilde tasarladı. Tofaş mühendisleri, kabini tasarlarken yüksek enerjili mor ötesi   ışın lambaları ile  sterilizasyon sağlayacak  sistemler geliştirdiler. Ayrıca, kabin içinde negatif basınç oluşumu elde edilerek, hem  sağlık personelinin  hem de  test yapılan kişinin korunması sağlandı. Tüm bu geliştirmelerde konu uzmanı doktorların görüşleri  alındı ve Tofaş Ar-Ge’de numune  ürünler üzerinde   doğrulamalar  yapıldı. Bu şekilde sağlık çalışanı örnekleri güvenli bir şekilde alabilirken; her kullanımdan sonra da kabininin içinde yer alan ultraviyole ışık sistemi ile dakikalar içersinde bir sonraki hastaya kadar virüs yayılımına izin vermeyecek şekilde temizlenmesi sağlanıyor. Entübasyon kabini de entübasyon operasyonu sırasında, hastalar operasyon yatağındayken doktorları aerosollerden koruyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu da “Üretim yapmakta olan diğer işletmelerin de bu ekipmanları hızla ve standartlara uygun şekilde üretebilmelerine destek olmak amacıyla ekipmanların tasarımlarını PDF formatında 2 boyutlu teknik resimler ve CAD data (IGES/PARASOLID) formatında https://tofas.com.tr adresinden yayınladık. Bugüne kadar 8 farklı firma bu tasarımlardan faydalanarak üretime başladı” dedi.