Televizyonlar ucuzluyor! Vergi indirimi geliyor

Resmi gazetede yayımlanan bir karara göre, televizyonlardaki vergi daha azaltılarak ucuzlatılacak. Şimdiye kadar ithal edilen televizyonlarda yüzde 10 oranın ek gümrük vergisi alınıyordu. Artık bazı ülkelerden ithal edilen televizyonlarda ek gümrük vergisi alınmayacak. İşte yeni televizyon vergi indirimi hakkındaki detaylar!

Televizyon vergi indirimi her model için geçerli olmayacak!

Özellikle son zamanlarda televizyon kategorisinde yapılan satışların oldukça azaldığı gözlemlendi. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise televizyon fiyatlarının yükselmesi. Ancak Resmi Gazete yayınlanana göre, bazı ülkelerden ek gümrük vergisi alınmayacak.Alınan bu karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında duyuruldu. Ek gümrük vergisi alınmayacak televizyonların ithal edildiği ülkeler, gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) listesinde “genelleştirilmiş tercihler sisteminden yararlanacak ülkeler grubu”, “en az gelişmiş ülkeler”, “gelişme yolundaki ülkeler” ve “diğer ülkeler” listesinde yer alıyor.

9 Aralık 2018’de Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte çıkartılan “televizyon alıcı cihazları” adıyla belirtilen cihazlarda ek gümrük vergisi, 433 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte bugün iptal edildi.