Ses İzolasyonu Zorunlu Hale Getirildi

Ses yalıtımı günümüzde büyük bir sorun olmasına istinaden 2020 yılından itibaren yasa gereği yeni yapılan binalarda zorunlu hale getirildi. Akustik ses yalıtım ürünleri bina inşaat halinde yapılması daha basit sonrasında uygulanması zor olmasına istinaden yeni yapılacak olan inşaatlarda duvarların üstüne veya arasına kullanıldığında daha az masraf yapmanıza sebep olmaktadır. Bu sayede yeni taşınacağınız dairelerde yalıtım yapıldığından dolayı hem ısıdan konfor sağlayıp aynı zamanda ses ile ilgili şikayet oranı aza indirmek için yapılmış bir çalışmadır. Evlerde bildiğiniz üzere yan dairelerden gelen sesler rahatsız edici boyuta ulaşabilmektedir. Bunu engellemek adına dairenizde ses yalıtımı yapıldığında kullanacak olduğunuz malzemeler inşaat malzemesi olması nedeniyle kullandığınız ürünleri sonrasında gizlemeniz gerekmektedir. Ürünleri gizlemeniz ayrıca masrafa sebep olması ile birlikte ses parçalara ayrılarak geçiş yapan bir üründür gizlediğinizde parazit kalması halinde ses yine geçiş sağlayacaktır. Fakat yinede Turkish Acoustic tavsiyeleri ile eski dairenizde nasıl kullanacağınız hakkında akustik mimarlarımız sizlere bilgi paylaşmaktadır. Doğru uygulanıldığı taktirde sesi en aza indirebilirsiniz. Ses enerjisi bildiğiniz üzere akustik ürünler kullanıldığında sesi tam olarak kesmeniz sesin boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sesi tamamen kesmeniz halinde akustik telefon görüşme kabinlerinde ses en aza indirilmektedir fakat kabinlerde bile uzun sürece içinde kalmak rahatsız edici olabilmektedir. Bu sebeple sesin rahatsız edici boyutunu engellemek sadece yeterli olmaktadır.

Ses İzolasyonu Zorunlu Hale Getirildi

Evlerde ve fabrikalarda sesin geçişine engel olmak adına müşterilerimize duvarlarınızda tavanınızda bondex sünger veya bariyerli bondex sünger kullanıldığında süngerin dns oranı değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak fiyatta değişiklik göstermektedir. Dnsoarnı ne kadar fazla olursa sesin geçişini o kadar fazla engel olabilirsiniz. Duvarlarınızda bu tip süngerleri kullandıktan sonra parazit kalmayacak şekilde montajını yaptıktan sonra alçıpan ile gizleyip ürünü kullanabilirsiniz fakat alt katlara sesin geçişi çok fazla ise parke altına akustik bariyer kullanabilirsiniz. Alt katlara sesin geçişini yüksek düzeyde engel olacaktır ve bu sayede şikayet almaktan kurtulabilirsiniz.Ses İzolasyonu Zorunlu Hale Getirildi

Ses yalıtım ürünleri kullanım amacına bağlı olarak iki çeşite ayrılmaktadır. Ses geçişini engellemek veya sesin çarpıp geri dönmesi (echo yapmasını) engellemek olarak ayrılmaktadır. Turkish Acoustic’ in amacı tamamen müşterilere doğru ürünleri satmaktır. Bazı kullanıcılar sesin çarpıp geri dönmesine engel olması için kullanılan ürünleri ses geçişini engellemek adına satın almayı istemektedir. Öncelikle ihtiyacınız olan ürünün satın almak istediğinizle doğru olup olmadığınız Turkish Acoustic’ in e-ticaret sitesi üzerinden kontrol edin teknik bilgileri ve sertifikaları kontrol ettikten sonra satın alma işlemini sağlayın. Piramit sünger, yumurta sünger gibi dekoratif görünüme sahip olan süngerler, genel olarak kullanım amacı duvarın görünen yüzüne gizli bölmeler dışındaki alanlara kullanım sağladığınız ürünlerdir. Sesin çarpıp geri dönmesine engel olmaktadır. Fakat yan dairelere sesin geçişinde etkisi diğer süngerlere göre biraz daha düşük oranlara sahiptir.

Ses İzolasyonu Zorunlu Hale Getirildi

Stüdyo ses yalıtımı yapmak istiyorsanız veya evinizde kayıt yapmak istiyorsanız sizlere önerimiz dekoratif bir görünüme sahip olan ve sesin yankısını yüksek düzeyde düşüren ürünlerden biri olan teknotouch sünger kullanabilirsiniz. Teknotouch süngerler sesin yankısını yüksek düzeyde engelleyen ürünlerdir. Bu ürünler için yanma değerlerine ve teknik bilgilerine sitemizde yer alan ürün içerisinde bulunan sertifikalar kısmından görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz stüdyolarda yine aynı şekilde dekoratif görünüme sahip olan ürünlerden biri olan akustik yumurta sünger veya piramit sünger kullanarak hem dekoratif görünüme hem de sesin geriye dönmesine engel olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sesyalitimsungerleri.com/akustik-silte.html