Rusya Kendi Çernobil Dizisini Çekecek

1986 yılında gerçekleşen Çernobil olayının etkileri hala daha devam etmektedir. HBO kanalı da buna dayanarak, Chernobyl isimli bir dizi çekti. Bu dizi yılın en iyi dizileri arasına girmeyi başardı. Ancak Rusya tarafından itiraz ve tepkiler gelmeye başladı. Bu tepkilerin üzerine Rusya, Chernobyl’i dizisini tekrar çekecek. Dizinin nasıl olacağı ise şimdiden merak konusu oldu. 

Çernobil kazası, 1986 yılında Soyvetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Pripyat kenti yakınlarındaki nükleer santralinde gerçekleşen bir patlamadır. Bu patlamanın çok büyük ve yıkıcı etkileri olmuştur. Patlamadan sonra çıkan yangın 9 gün sürmüş ve kent boşaltılmıştır. Günümüzde bile unutulmayan ve özellikle Karadeniz bölgesini etkileyen kaza ile ilgili HBO kanalı bir dizi çekti. Ancak dizi Rusya’da tepkiye neden oldu.Rusya’dan yeni dizi hamlesi

HBO ekranlarında yayınlanan Chernobyl dizisi, 1986’da yaşanan felaket hakkındaki detayları ekrana getiriyor. Bu mini seri, dünya çapında oldukça büyük ses getirdi. IMDb’de de zirvede yer alan yapım Rusya tarafından tepki ile karşılandı.

Rusya, Chernobyl dizisine karşılık olarak kendi dizisini yapmaya karar verdi. Ülkedeki bir televizyon kanalı, nükleer reaktördeki patlamanın CIA ajanlarının işi olduğunu iddia eden kurgusal bir yapım hazırlıyor.