Robotla dalga geçtiler, robot isyan etti!

Boston Dynamics veya Boston Dynamics robotu denince birçok kişinin aklına gelen denge testlerini ve yapay zeka tarafından yapılmayı bekleyen sayısız görevler meselesini unutturacak derede bir video yayınlandı. İlgili videoda, robotların insanlardan bıkıp bıkmayacağına dair önemli bir sorunun cevabı, tahmini olarak, ortaya çıkıyor.

Boston Dynamics robotu da gelecekte böyle olacak mı?

YouTube’da eğlenceli videolarıyla bilinen Corridor (Corridor Crew), Boston Dynamics robotunu taklit ederek bazı kişilerin endişe duyduğu bir konuya parmak basmış: Robotlar kontrolümüzden çıkıp bize karşı savaş açabilirler mi ve açarlarsa ne olur?

“Bosstown Dynamics” olarak adlandırılan videoda “bir robotun sınırları nasıl zorlanır” adlı bir çalışma yapılmış. Görüntülerde, insansı bir varlığın bir hokey sopasıyla ve bir bira kutusuyla rahatsız edildiğini izleyeceksiniz. Buna ek olarak, videoda, kendisinin itilip kakıldığı anlar da yer alıyor. Bunlara daha fazla dayanamayan “Bosstown Dynamics” maskotu, bazı hayret verici karate hareketleriyle ve bir silahla karşılık veriyor.Video bir şaka olmasına rağmen robot gelişiminin geleceği hakkında bazı önemli potansiyel gerçekleri ortaya çıkarıyor. Bu fütüristik ve gelişmiş makinelerin bize hizmet etmekten hiç bıkma şansı var mı? Şimdilik bunun için henüz çok erken. Zira onlar şu an için bağımsız düşünce adına sınırlı bir kapasiteye sahipler ancak yine de bu ihtimal dikkate alınması gereken bir faktör. İzlediğiniz kısa filmin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizi aşağıdaki videoyu da izlemeye davet ediyoruz. İyi seyirler.