iPhone 11 Pro ekranı için LG üretime başladı

iPhone 11 serisinin 10 Eylül tarihinde tanıtılacağı herkes tarafından bilinir hale geldi. LG Innotek’in, iPhone’lar için kamera modülleri üretmeye başlamasından birkaç gün sonra, LG Display’in OLED ekran üretimine başladığı duyuruldu.

Bu kapsamda LG’nin, Apple’ın ihtiyacı olan ekranların yüzde 10’luk kısmını ( 6 milyon – 7 milyon ) karşılaması bekleniyor. iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’ta OLED ekran kullanılırken, iPhone 11 modelinde LCD ekran kullanılacak.

LG Display geçen yılın ikinci yarısında, Apple’ın OLED ekranlar için belirlediği standartları geçmişti. Bu yıl iPhone modellerinin ekranları için ana yükü Samsung üstlenirken, LG’de belirttiğimiz gibi yüzde 10’luk yükü üstlenecek.2020 iPhone modellerinde ise bu durum değişebilir. Son dönemde ekran üretimi konusunda büyük bir yol kat eden Çinli BOE’nin, önümüzdeki yıl Samsung ve LG’ye ek olarak Apple’ın üçüncü ekran tedarikçisi olabileceği belirtiliyor.

5G teknolojisine geçişin telefon fiyatlarını artıracağı, bu nedenle Apple’ın 2020 iPhone modellerinde OLED panellerin maliyetini düşürmek istediği belirtiliyor.  Bu sayede 5G teknolojisinin getirmiş olacağı, fiyat artışı bir nebze önlenecek.

Çinli BOE, OLED ekranları Samsung ve LG’ye kıyasla çok daha uygun bir fiyata sunuyor. LG’ye düşük bir pay verilme nedeni ise teknoloji devinin daha önce OLED ekran üretiminde zorlanması. Daha fazla paya sahip olması için üretim hattının genişletilmesi gerekiyor.

kaynak:shiftdelete