IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği

IBM uzun süredir hastalık tespiti konusunda farklı yapay zeka çalışmalarına odaklanmıştı. Şirket en son diyabeti tahmin edebilen yapay zeka geliştirmeyi başardı. Şimdi ise IBM yapay zeka ile kanseri tespit edecek!

IBM yapay zeka ile kanseri tespit edecek!

IBM araştırmacıları geçtiğimiz yıl diyabeti erkenden tespit edebilen bir yapay zeka modeli geliştirmişti. Bu yıl ise meme kanserini tahmin edebilecek bir yapay zeka geliştirildi. Geliştirmelerin ardından yapay zekanın diğer kanser türlerini de tespit edebilmesi bekleniyor.

Günümüzdeki radyologlara göre kanser tespiti konusunda yüzde 87 doğruluk oranı ile kanser vakalarını oldukça azaltacak gibi duruyor. Mamografi görüntülerini ve tıbbi kayıtları oldukça detaylı bir şekilde analiz edebilen yapay zeka biyolojik göstergeler, klinik verilerine bağlı anonim mamografi görüntülerive diğer verilerle eğitildi.Demir eksiklikleri ve tiroid fonksiyonu gibi radyologların gözden kaçırabileceği özellikler arasında bağlantılar kurarak teşhisi de hem kolaylıkla hem de daha kesin verilerle ortaya koyabiliyor.

IBM bu yapay zekayı biyopsilerdenlaboratuvar testlerinden, daha önceki kanser kayıtlarından ve diğer teşhislerden gelen veriler ile sürekli güncelliyor ve öğretiyor. Bununla birlikte şirket, daha bütünsel bir yaklaşımın doktorlar için daha faydalı olacağını düşünüyor.

Son olarak şirket, en başta yalnızca bu yapay zekanın sonucuna bakılarak kesin sonuçlar söylenmeyecek olsa de radyologları oldukça destekleyici bir veri ortaya koyacağını vurguladı.

kaynak: shiftdelete.net