Dolar ve Euro düşmeye devam edecek mi? Dolar ne kadar?

Dolar/TL, haber ve veri akışının yoğun olduğu haftanın ilk gününde iki yönlü dalgalansa da günü aşağı yönlü hareketle 5.87‘den kapamıştı. 18 haziran günü kurdaki düşüş trendi sürüyor. Fed toplantısı öncesi dolar 5.85 altında seyrediyor. Draghi’nin açıklamaları sonrası ise euro sert düşerek 6.52’ye kadar indi. Dünya genelinde merkez bankalarının politika toplantıları ve Türkiye – ABD ilişkileri izleniyor

Dolar Düşmeye Devam Eder Mi?

Dolar/TL dün 5.90 üzerinde açıldığı günü aşağı yönlü hareketle 5.8737’den kapattı. Dolar, ABD tahvilleri ve petrol fiyatları da dün düştü.İşsizilik, bütçe dengesi ve konut satış verilerinin açıklandığı, yoğun veri akışının olduğu haftanın ilk gününde beklenmedik bir hamle de Merkez Bankası’ndan geldi ve piyasa yapıcı bankalara gecelik repo faizinin 100 baz puan altında oranla likidite sağlanacağı belirtildi.

Merkez Bankası’nın bu hamlesini kimi işlemciler gevşeme sinyali olarak görürken kimileri piyasaya etkisinin olmayacağı ve piyasa yapıcı bankacılığı özendirmek için atılan bir adım görüşünde.

18 Haziran sabahı dolar güne 5.8690 TL‘den başladı, euro da dün indiği 6.60 seviyelerindeki seyrini sürdürüyordu. Draghi’nin açıklamaları sonrası euro cephesinde sert düşüş başladı ve 6.52‘ye kadar indi. Dolar ise 5.85 TL‘nin altında.