Biletix’e Rekabet Kurumundan Soruşturma

Tüketicileri korumak ve haksız rekabetinin önüne geçmek için Google, Turkcell, Turk Telekom ve daha onlarca farklı şirket için soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, BKM Express için verdiği kapatma kararı ile oldukça eleştirilmişti.

BKM Express için hukuki süreç devam ederken, Rekabet Kurumu’ndan yeni bir soruşturma açıklaması geldi. Fahiş fiyatlar uygulandığını belirtilerek Biletix ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği hakkında soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurumu Biletix için soruşturma başlattı!

Biletix’in biletlerin fiyatlarına fahiş hizmet bedeli, işlem bedeli, kargo bedeli gibi ek masraflar ekleyerek ve organizatörler ile münhasır sözleşmeler imzalayarak rekabeti ihlal edilip etmediğinin tespiti amacıyla ön araştırma yürütülüyordu.Ön araştırma bulguları yeterli bulundu ve Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Buna ek olarak Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) için hac kontenjanı dağıtımına ve hac organizasyonu gerçekleştiren acentelerin teminatlarının belirlenmesine ilişkin uygulama ve kararlarıyla rekabeti ihlal ettiği iddiaları için ön araştırma süreci tamamlandı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği hakkında rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içinde bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla soruşturma açıldı.

kaynak: shiftdelete