Apple istediği satış rakamına ulaşamadı

Uluslararası bir veri şirketi olan IDC, telefon markalarının pazar payları hakkında paylaştığı son raporunda geçen senenin ilk çeyrek verileri ile bu senenin ilk çeyrek verilerini karşılaştırdı. 2017 yılında Çin merkezli Oceanwide Holdingsbünyesine katılan Amerikan şirketi, çok önemli bilgilere ulaştı. Bu bilgilere göre Apple satış rakamlarıpazar payı konusunda beklenilenin bir hayli altında.

Apple satış rakamları, pazar payı konusunda hiç iyi değil

IDC firmasının verilerine göre Avrupa’dakiOrta Doğu’daki ve Afrika’daki akıllı telefon satışları, bu yılın ilk çeyreğinde toplam 83.7 milyon adede ulaştı. Bu miktar, geçen yıldaki dönem ile karşılaştırıldığında yıllık %3.3 oranında bir düşüş olduğunu gösteriyor. Vergilerde önce hesaplanan perakende satışlarda toplam değer açısından yaşanan düşüş, 26.8 milyon dolar civarında. Bu azalma, 2018 yılının ilk çeyreğinde %10 daha azdı.

Apple istediği satış rakamına ulaşamadıYukarıdaki IDC raporuna göre Huawei; bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bölgesel büyümenin baz alındığı sevkiyat konusunda %66.1‘lik bir büyümeye ulaşırken, onu takip eden Xiaomi’nin büyüme oranı %33.3 olarak açıklandı. Diğer tüm büyük markalar, daha az telefon sevkiyatı yaptı. Bu bağlamda HMD‘nin yüzdesel oranı %32.64‘lük bir düşüş gösterirken, Apple’ın kayıp oranı %22.73 olarak belirlendi.

Pazar payı bakımından lider olan marka: Samsung

Pazar payı rakamlarında son derece başarılı olan Güney Koreli şirket, liderliğini kaptırmak istemiyor. Rapordan anlaşıldığı üzere market oranlarında Samsung‘a ciddi rakip olmaya devam eden markalar Huawei (%25.39) ve Apple (%14.74). Apple’ın ulaştığı bu yüzde, kendi şirket istatistiklerine göre son beş yılın en düşük yüzdesi olarak tarihe geçti. Buna ek olarak, tüketicilerin bir telefonu kullanım konusundaki istikrarı arttığı için sipariş rakamlarının ve sevkiyat seferlerinin azaldığı ortaya çıktı.

Orta Doğu’da işler daha kötü. Zira bu bölgede mobil cihazların fiyatlarında yapılan büyük indirimler, sevkiyatlardaki en büyük düşüş olan, yıllık, %18.8istatistiğinin görülmesini önleyemedi. Gözler Afrika bölgesine çevrildiğinse ise buranın %6 oranında büyüdüğü görünüyor. Avrupa tarafında ise bir değişiklik yok. Batı Avrupa’da fiyatlar bir nebze olsun düşerken Orta ve Doğu Avrupa piyasasındaki fiyatlar sabit kaldı.

Bölgesel gerilimler ve cihazlarını uzun süre kullanmaya devam eden tüketiciler nedeniyle akıllı telefon satışlarındaki belirsizliklerin artacağı bekleniyor. Apple’ın çabaları ve bu çabalara karşılık olarak Huawei markasının stratejik adımları, Samsung markasını zorlamaya devam edebilir.